Меню
Мій кабінет

Формування звички бути щасливою

Щодня ми спостерігаємо за успіхом інших людей. Соціальні мережі переповнені картинками красивих суконь, відпочинку та ресторанів, купою інформації про здорове харчування та легкий прибуток. Від пасивного споглядання формується відчуття, що «зі мною щось не так?» чи «я не здатна стати такою самою успішною», «які вони щасливі люди», «я так багато стараюсь, а в мене не виходить». Усе це спричиняє сильну напругу та підсилює відчуття тривоги.

А що ж насправді робить людину щасливою? Виявляється, наше щастя залежить від
гормональної системи. А саме серотоніну, дофаміну, ендорфіну й окситоцину – гормонів,
завдяки яким ми почуваємося щасливими.

Серотонін – гормон «визнання», виробляється тоді, коли ми робимо щось, що заслуговує на повагу інших.

Дофамін – гормон-«досягач», синтезується з почуттям задоволення від досягнення поставленої мети.

Ендорфін – гормон «долання перешкод», змушує отримувати задоволення і забувати про труднощі, болі і втоми, які долаються на шляху досягнення мети. Також саме ендорфін допомагає матерям справитися зі складнощами від пологів.

Окситоцин – «обіймальний» гормон, виробляється під час налагодження соціальних взаємин, дружніх і любовних стосунків. Міцні нейронні зв’язки, які формуються за допомогою сильних емоцій і великої кількості повторень – це і є наші звички. Тож як досягти звички бути щасливою?

  • Дозволити переживати сильні емоції – під впливом сильних емоцій звичка формується швидше. Обпікшись гарячим чаєм, ми автоматично і на все життя будемо обережними з горнятками напоїв, що парують.
  • Повторюваність дій.  Спрямовані однакові дії протягом певного часу (у кожного це по-різному: від 21–45 днів) сприяють формуванню звички навіть без позитивних емоцій. Ще один секрет успіху у цьому — поступовість. Тобто одночасно складно сформувати декілька звичок.

Що сприятиме серотоніну?

«Святкуйте» свої маленькі перемоги, гордіться собою та тим, чого ви досягли, що вдалося
змінити. Відзначайте плюси свого буденного життя; помічайте в собі риси і вчинки, які
заслуговують на повагу. Оцініть користь, яку приносите, навіть якщо ніхто не висловлює
схвалення безпосередньо. Навчіться приймати речі, на які ви не можете вплинути та
проконтролювати їх, змиріться з тим, що не виходить змінити.

Як підвищити рівень дофаміну?

Плануйте, ставте мету та, досягаючи її, насолоджуйтеся результатом. Якщо мета здається недосяжною, розбийте її на кроки та рухайтеся поступово — користуйтеся правилом: їсти слона невеликими шматочками. Багато маленьких досягнень приносять більше задоволення. Експериментуйте та будьте відкриті до нового.

Рецепт окситоцину, або гормону обіймів

Знайти людину, якій ви можете довіряти, або стати такою людиною для когось надзвичайно ефективно стимулює окситоцин. Обійми з рідними та близькими людьми впливають на зміну настрою.

Звідки взяти ендорфін?

Ендорфін допоможе не тільки стати щасливими, а й красивими. Фізичні навантаження, прогулянки на повітрі — все це цілюще впливатиме на ваш стан.

Завзято працюйте над кожною звичкою і поступово додавайте нову, і тоді ваш організм
заспіває вам симфонію щастя.

Якщо залишилися запитання — тут ви можете знайти більше порад від психологів/-инь проєкту

Перейти до всіх порад

Якщо ви потребуєте допомоги, зверніться за онлайн консультацією

Звернутись до психолога/-ині

Більше підтримки